گفتگوها بین ترکیه و یونان – اروپا پس از 5 سال از سر گرفته شد

[ad_1]

– استانبول – “گفتگوهای اکتشافی” بین ترکیه و یونان پس از تقریباً پنج سال با تمرکز بر اختلافات در دریای مدیترانه شرقی و سایر اختلافات دو جانبه ، صبح امروز در استانبول از سر گرفته شد. این نشست لحظه ای مهم در از سرگیری گفتگو پس از ماه ها تنش شدید بر سر اکتشافات انرژی آنکارا در مدیترانه در جستجوی هیدروکربن ها است ، که یونان می گوید ، با حمایت اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی انحصاری خود را نقض می کند.

این جلسات پشت درهای بسته برگزار می شود و به گفته منابع دیپلماتیک ، در طول روز ادامه خواهد داشت. هیئت های برجسته معاون وزیر خارجه ترکیه سادات اونال و دیپلمات بازنشسته یونانی پاولوس آپوستولیدیس هستند. این شصت و یکمین جلسه با این قالب است که در سال 2002 تأسیس شده است. آخرین جلسه در 1 مارس 2016 در آتن برگزار شد.

دولت یونان تأکید کرده است که قصد دارد به طور انحصاری “تعیین محدوده مناطق انحصاری اقتصادی و سکوهای قاره در اژه و مدیترانه شرقی” ، بدون پرداختن به موضوعات “حاکمیت ملی” بحث کند ، در حالی که آنکارا اصرار دارد در مورد “همه موضوعات” مذاکره کند ، از جمله فضای هوایی و وضعیت برخی از جزایر دریای اژه. به گفته رسانه های هر دو کشور ، انتظارات برای راه حل های فوری احتمالی “کم” است ، اما بر اهمیت از سرگیری ابزار گفتگو تأکید می شود. آنکارا و آتن پیشنهاد کرده اند که اختلاف در صورت عدم توافق به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه ارجاع شود. هفته گذشته ، دو کشور پیش از این مذاکرات نظامی فنی را در مقر ناتو در بروکسل با هدف کاهش خطر تصادف در آبهای مورد اختلاف از سر گرفته بودند.

تولید مجدد رزرو شده © Copyright ANSA