چگونه باید نرخ بهره تعیین شود؟

[ad_1]

خلیج فارس: در حال حاضر ، طبق اعلام بانک مرکزی ، نرخ بهره در شبکه بین بانکی به 17 درصد کاهش یافته است که در صورت افت نرخ سود بین بانکی ، سیگنال مهمی برای بازار پول و بازار سهام است. ، این قطعاً تأثیر قابل توجهی در نرخ بهره بانک ها خواهد داشت.

به گزارش خلیج فارس به نقل از فرارو؛ برخی از کارشناسان پولی و بانکی معتقدند اگر نرخ بهره در بازار بین بانکی کاهش یابد ، این می تواند منجر به کاهش سود بانکی شود که یک کاهش مداوم و مداوم است. به عبارت دیگر ، کاهش طولانی مدت نرخ بهره بین بانکی منجر به کاهش سود بانکی می شود.

از سوی دیگر ، گزارش جدید بانک مرکزی در مورد عملکرد بازار بین بانکی نشان می دهد که مانند ماه های گذشته ، نرخ بهره بین بانکی کاهش یافته و بر این اساس این درصد به 17 درصد کاهش یافته است. کاهش نرخ سود بین بانکی که در ماه های پایانی سال 1398 و نیمه اول سال 1399 منجر به هجوم نقدینگی در بورس سهام شد ، در ماه های اخیر بار دیگر تکرار شده است.

هفته گذشته ، نرخ بهره بین بانکی در محدوده 18.12٪ نوسان داشت ، اما گزارش جدید بانک مرکزی در مورد عملکرد بازار بین بانکی نشان می دهد ، مانند ماه های گذشته ، نرخ بهره بین بانکی در حال کاهش است و بنابراین به کانال 17٪ نیز وارد شده است.

در حقیقت ، این سومین بار در ماه جولای است که نرخ سود بانکی دستکاری و کاهش می یابد. نرخ بهره بین بانکی به نوعی منجر به “کشف نرخ بهره” توسط بانک ها می شود. در واقع بانک ها حساب های خود را با این نرخ سود متعادل می کنند و به همین دلیل نرخ سود تسهیلات یا سپرده ها به همان میزان متفاوت است.

تقاضای اجاره از میلیاردها سرمایه دار با نرخ سود منفی 22٪ از جیب مردم و بانک هاچگونه باید نرخ بهره تعیین شود؟

وحید شاگا شهری ، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه هرازمی ، در مصاحبه با فرارو با بیان اینکه نرخ بهره تابعی از نرخ تورم است گفت: تورم سود سود برای دوره فعلی و همچنین تورم آینده باید در نظر گرفته شود ، یعنی تورم ، که برای سال آینده هدایت می شود ، در این صورت نرخ بهره را می توان به طور منطقی تعیین کرد.

وی با تأکید بر اینکه نرخ واقعی بهره در اقتصاد ایران در حال حاضر -22 درصد است ، گفت: این مسئله می تواند منجر به فساد شود ، زیرا گروهی از اقلیت های سرمایه دار به دلیل ضعف نظارت بر بانک مرکزی و مشکلات موجود در سیستم بانکی می توانند منابعی را بدست آورند. “برای سرقت از یک بانک ، از این لحاظ نرخ بهره باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود ، زمانی که بسیاری از سرمایه داران و افراد با نفوذ 18٪ تسهیلات را دریافت می کنند ، در حالی که همزمان قرض می گیرند ، از دریافت این سود زیادی کسب می کنند تسهیلات زیرا با توجه به سطح تورم ، هزینه تسهیلات برای آنها بسیار سودآور است.

وی گفت: اگر بتوانیم سه عدم تعادل در سیستم های بانکی ، بودجه ای و تجاری خود را اصلاح کنیم ، می توانیم تورم را مهار کنیم تا بتوانیم با این واقعیت کنار بیاییم که تیم اقتصادی دولت آینده باید بر کاهش تورم تمرکز کند. پاسخ این نیست ، اما ما باید نرخ های بهره و تورم را با ارائه راه حل های اقتصادی صحیح مدیریت کنیم ، در غیر این صورت این مشکل می تواند مشکلات و مشکلات بسیاری را ایجاد کند ، همانطور که برای سالهای طولانی وجود دارد. ما با مشکلاتی روبرو شده ایم.

این اقتصاددان افزود: اول از همه ، ما باید از ابزارهایی استفاده کنیم که باید روی سه سیستم ذکر شده کار کنیم. وقتی این کار با موفقیت انجام شد ، می توان تورم را کاهش داد. دوم ، به دلیل کاهش و مدیریت تورم ، ممکن است نرخ بهره با گذشت زمان کاهش یابد.

شاگاگی گفت: این تنها راهی است که می تواند نرخ بهره را به صورت اصولی و علمی مدیریت کند ، در غیر این صورت اگر نرخ سود و نرخ سود بانکی به صورت منظم تنظیم شود ، این موضوع منجر به فساد و بهره مندی از آن می شود. این مسئله فقط این است که او به جیب یک اقلیت سرمایه دار و با نفوذ می رود.

وی با انتقاد از عدم نظم و انضباط در سیستم بانکی ، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات سیستم بانکی عدم تعادل بانک ها است ، بانک مرکزی باید نظارت دقیق ، هوشمندانه و گسترده ای بر بانک ها و م institutionsسسات مالی داشته باشد که تعادل منفی دارند. “به آنها اجازه دهید تسهیلات و کتابهای حساب نشده ارائه دهند ، اگر عدم تعادل بانکی با گذشت زمان و با یک برنامه ثابت اصلاح شود ، سیستم بانکی مطمئناً می تواند به مسیر درست خود برگردد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.