وین وعده می دهد که سهام عدالت را بین بازماندگان تقسیم کند

[ad_1]

خلیج فارس: کمتر از دو ماه پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم ، زمزمه های قوه مقننه و مجریه با اختصاص سهام قضایی به بقیه باقی می ماند. وعده ای مردمی که در مورد تحقق آن ابهامات زیادی دارد.

بر اساس گزارش خلیج فارس به نقل از ایسنا ، با انتشار سهام عدالت در اردیبهشت 1399 و قیمت قابل توجه آن سهام تحت تأثیر وضعیت بازار سرمایه در آن روزها ، بحث بر سر درج سهام عدالت داغ شد. اگرچه تخمین زده می شود که حدود 49 میلیون نفر از سهمی از عدالت برخوردارند ، اما همواره از سوی کسانی که این حق را ندارند ، اعتراضاتی وجود دارد ، هر چند که جزء دهک های یک جامعه کم درآمد هستند.

در هر صورت ، دولت دوازدهم کار خود را متوقف کرد و اعلام کرد که ثبت سهام عدالت به پایان رسیده است و پذیرش موضوع جدید امکان پذیر نیست. هر چند وقت یکبار ، قانونگذاران دوباره وعده می دهند که سهام عدالت را به بازماندگان تقسیم کنند. با این حال ، اگرچه سقوط آزاد بازار سرمایه ارزش واقعی سهام عدالت را کاهش داده است و هنوز نمی توان این سهام را آنطور که باید و شاید به فروش رساند ، اما سهام عدالت هنوز ارزشی ندارد و بسیاری از مردم می خواهند.

بین چهار میلیون تا 20 میلیون نفر در حاشیه عدالت باقی ماندند!

اکنون با روی کار آمدن دولت سیزدهم ، شاهد وعده هایی هستیم که نشان دهنده تقسیم سهام عدالت به بازماندگان است. گفته می شود که رئیس جمهور و نمایندگان پارلمان بر سر این موضوع به توافق رسیده اند و این موضوع باید تا پایان امسال حل شود.

همچنین گزارش های مختلفی در مورد تعداد بازماندگان عدالت وجود دارد. برخی تخمین می زنند که 4 میلیون نفر وجود دارد ، از جمله کسانی که سال ها کارت سهام عدالت را در اختیار داشتند ، اما به دلیل اینکه ثبت نام خود را کامل نکرده اند ، آنها را حساب نمی کنند.

برخی دیگر معتقدند که دسته دوم مربوط به شش دهک کم درآمد جامعه است که بنا به دلایلی در مراحل شناسایی و پرداخت سهام عدالت قرار نگرفته اند و اگر دولت بخواهد سهام جدیدی توزیع کند ، باید به آنجا توجه کند. افرادی هستند که احتمالاً 4 میلیون نفر آنها کارت عدالت دارند. بنابراین حداقل 16 میلیون نفر هستند که از سرمایه برخوردار بودند اما هنوز سهمی دریافت نکرده اند. برخی دیگر برآورد می کنند که تعداد بازماندگان 20 میلیون نفر است.

کسری بودجه و بقایای عدالت را برآورده کنید!

در هر صورت ، ابتدا باید بررسی شود که دولت کجا باید سهام عدالت را به بازماندگان تقسیم کند. لازم به ذکر است که دولت باید سهامی داشته باشد که در صورت وجود ، توزیع سهام آن بین مردم بدون تصویب قانون توسط مجلس امکان پذیر نخواهد بود؛ یعنی مجلس ابتدا باید قانونی را تصویب کند که به دولت اجازه می دهد سهام خود را به عنوان سهمی در عدالت بازماندگان تقسیم کند.

با این حال ، حتی اگر قانون به تصویب مجلس برسد ، توجه به این نکته ضروری است که دولت سهامی برای فروش ندارد که بتواند 20 میلیون سهم باقیمانده را به خود اختصاص دهد. سهمی که باید کسری بودجه را جبران کند ؛ زیرا در قانون بودجه سال 1400 در قسمت انتقال دارایی های مالی ، دستور دریافت منابع دریافتی از واگذاری شرکت های دولتی در نظر گرفته شده است. البته این ردیف در بودجه جدید نیست ، اما آنچه آن را در این لایحه از سالهای گذشته متمایز می کند ، رقم قابل توجه آن است.

در واقع ، طبق پیش بینی صورت گرفته در قانون ، حدود 95 تریلیون تن سهام شرکت باید به بورس منتقل شود. در حالی که این رقم در سال گذشته 11.6 هزار میلیارد تن بوده و به عبارت دیگر 84 هزار میلیارد تن افزایش یافته است. این پیش بینی تا زمانی انجام شد که دولت از ابتدای امسال یک ریال سهام خود را در بازار سرمایه فروخت. این بدان معناست که دولت برای تأمین مالی امسال به فروش سهام خود در بازار سرمایه بسیار وابسته است. بنابراین ، اگر قرار است سهام دولت نوعی بودجه ارائه دهد ، پس چگونه دولت می خواهد عدالت را بین بازماندگان تقسیم کند؟

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/06/16 <br /> این آگهی تا کنون 286729 بازدیدکننده داشته است <br /> تعداد کلیک: 120 “style =” margin-bottom: 3px؛  حداکثر عرض: هیچ؛  عرض: 100٪ “/></p></div>
</p></div>
</p></div>
<p>[ad_2]</p>

</div><!-- .entry-content -->

	
	
<footer class=

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *