لیبی ، ناظران سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس – آفریقا

[ad_1]

(توسط لوکا میرون)

نیویورک – گامی به جلو در تقویت آتش بس در لیبی ، کمتر از یک سال پس از انتخابات: شورای امنیت سازمان ملل دستور اعزام ناظران برای نظارت بر آتش بس و بررسی عقب نشینی نیروهای خارجی را صادر کرده است. قرار است این تیم در سرت ، خط مقدم جبهه مستقر شود ، جایی که نیروهای وفادار به دولت طرابلس و شبه نظامیان خلیفه حفتر با آنها روبرو شدند و توافق کردند که در اکتبر گذشته جنگ را قطع کنند.

نقطه عطف سازمان ملل متحد با نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد ، آنتونیو گوترش ، ارسال شد که در آن 15 نفر می خواستند “به سرعت یک پیشتاز را بسازند و مستقر کنند” ناظران در لیبی: یک گروه حدوداً سی غیرنظامی بازنشسته و نظامی ، غیرمسلح ، که در آینده می توانند تعداد بیشتری داشته و حضور خود را بر روی زمین گسترش دهند. تصویب شورای امنیت به ابتکار عمل خود گوترش پاداش داد ، كه ماه گذشته پیشنهاد ایجاد یك تیم بین المللی با عناصری از اتحادیه آفریقا ، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب ، مستقر در سرت را داد. در زادگاه معمر قذافی ، درگیری غرق شده است. زیرا مارشال حفتر علیرغم فشار مقامات دولتی مورد حمایت ترکیه موفق شد عقب نشینی خود را متوقف کند.

با این حال ، آتش بس امضا شده در 23 اکتبر همچنان شکننده است ، به خصوص که هنوز حدود 20،000 نیروی خارجی و مزدور در این سرزمین وجود دارند ، از جمله افسران آنکارا به همراه طرابلس و روس های واگنر که با حفتر می جنگند. مسئله عقب نشینی خارجی ها نیاز به یک رویارویی پیچیده در شورای امنیت داشت. مسکو ، قبل از اجازه دادن به اعزام ناظران ، می خواست اطمینان حاصل کند که تیم خروج همزمان نیروها از هر دو طرف را بررسی می کند. کرملین پس از مشاهده شکست در کارزار مبارزات هفتار علیه پایتخت ، نمی خواهد نفوذ خود را در لیبی جدید به ضرر ترکیه از دست بدهد. روند دشوار صلح طلبی از طریق کانال سیاسی ادامه دارد.

مجمع گفتگو ، که روح اصلی لیبی را گرد هم آورده است ، برای تأسیس یک رهبری جدید برای رهبری این کشور در انتخابات 24 دسامبر ، چند روز در ژنو تشکیل جلسه داد. نامزدهای زیادی وجود دارد: 24 کرسی برای چهار کرسی شورای جدید ریاست جمهوری و 21 کرسی نامزد نخست وزیری پس از اعلام استعفای فایس السراج. نام های بزرگ در آنجا هستند: از آکیلا صالح رئیس مجلس طبرق گرفته تا رئیس خالد المیشری ، همتای خود در طرابلس (شورای عالی کشور). عبور از احمد ماتیگ معاون نخست وزیر ، بیانگر قدرتمند میسوری و وزیر کشور طرفدار ترکیه فاطی باشاگا. و قطعی نیست که توافق میان این وزنه های سنگین بسته شود.

از جنبه مثبت ، همه چیز در حال حرکت است زیرا اقتصاد کشور پس از از سرگیری تولید نفت ، آرام آرام نفس خود را می کشد. علاوه بر این ، بازیکنان مهم دیگر می توانند در زمین بازی بیرون بروند. شروع با ایالات متحده جو بایدن ، که در یکی از اولین سفرهای خود به عنوان رئیس جمهور از روسیه و ترکیه خواست که یک قدم به عقب در لیبی بروند. شخصیت تازه کشف شده آمریکایی ها در این منطقه ، پس از عدم توجه قابل توجه دونالد ترامپ ، توسط ایتالیا نیز شدیداً امیدوار است. در روزهای اخیر ، این پرونده توسط وزیر امور خارجه لوئیجی دی مایو و وزیر خارجه جدید آنتونی بلینکن در اولین تماس بین دو دولت مورد خطاب قرار گرفت.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *