طالبان کنترل مرزهای شمالی افغانستان را در دست گرفته اند

[ad_1]

خلیج فارس: سرگئی شویگو ، وزیر دفاع روسیه از کنترل طالبان بر مرزهای افغانستان با تاجیکستان و ازبکستان خبر داد.

به گزارش فارس ، روزنامه روسی “کامرسانت” به نقل از سرگئی شایگو ، وزیر دفاع ، امروز (چهارشنبه) گفت که جنگجویان طالبان کنترل مرزهای افغانستان با تاجیکستان و ازبکستان را در دست گرفته اند. موضوعی که رویترز می گوید نگرانی هایی درباره امنیت مسکو ایجاد کرده است.

شویگو گفت طالبان وعده داده است که از مرز عبور نمی کند اما مسکو به تمرینات مشترک با متحدان خود در منطقه ادامه می دهد.

روسیه یک پایگاه نظامی در تاجیکستان دارد و جمهوری شوروی سابق یکی از اعضای بلوک نظامی تحت رهبری مسکو است ، به این معنی که مسکو وظیفه دارد در صورت حمله از آن دفاع کند. ازبکستان همچنین روابط نزدیکی با روسیه دارد.

این ماه روسیه تمریناتی را با ازبکستان و تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان انجام داد. مسکو همچنین با استفاده از خودروهای زرهی جدید و سلاح گرم پایگاه نظامی خود را در تاجیکستان تقویت کرده است.

پیش از این والری گراسیموف ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه از افزایش عرضه سلاح به کشورهای آسیای میانه خبر داده بود. وی گفت روسیه برای جلوگیری از تهدیدهای احتمالی تروریستی ، تسلیحات خود را به کشورهای آسیای میانه افزایش داده است.

وی افزود: چندین رزمایش نظامی مشترک در ازبکستان و تاجیکستان در واکنش به تشدید اوضاع در منطقه و تمرین دفع تهدیدهای تروریستی برنامه ریزی شده است.

در روزهای اخیر ، پیشرفت طالبان در افغانستان شدت گرفته است و به گفته نهادهای امنیتی این کشور ، در حال حاضر جنگ در 25 ولایت در جریان است. طالبان از هفته گذشته به شهرها حمله می کنند و پس از سقوط شش شهر ، شهر فراه روز سه شنبه در اختیار این گروه قرار گرفت.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *