خلیج فارس: عمان برای اولین بار وارث تاج و تخت – خاورمیانه است

[ad_1]

(آنسا) – بیروت ، 13 ژانویه – دی یازان ، پسر ارشد سلطان هیثام عمان ، طبق قانون جدید ایالتی که انتقال قدرت “از سلطان به پسر بزرگ” را پیش بینی می کند ، در چند ساعت گذشته به عنوان وارث تاجگذاری منصوب شده است. رسانه های محلی در مسقط با استناد به مقامات دولتی این خبر را منتشر کردند.

این یک تصمیم بی سابقه در تاریخ کشور خلیج فارس است ، و عمان را با سازوکارهای جانشینی موجود در عربستان سعودی و امارات متحده عربی همسو می کند.

در روزهای اخیر ، سلطان هیاتم با صدور فرمانی تصمیم تاریخی را برای اطمینان از “پایدارتر” بودن سیستم انتقال انرژی اعلام کرد.

سلطان فعلی وارث پسر عموی خود کابوس بود که پس از نیم قرن قدرت در ژانویه 2020 درگذشت. این واقعیت که سلطان مسن ، بدون پسر و برادر ، هیچ وارث منصبی ندارد ، نگرانی در مورد ثبات سیستم سیاسی یک کشور در تقاطع منافع انرژی جهانی بین اقیانوس هند و خلیج فارس را ایجاد می کند.

قانون اساسی فعلی عمان خانواده سلطنتی را ملزم می کند ظرف سه روز از خلا قدرت ، جانشین خود را انتخاب کند. در صورت اختلاف داخلی ، وارث باید شخصی باشد که سلطان قبل از مرگ او منصوب کرده باشد.

اکنون مکانیزمی وارد شده است که به طور م blocksثر وراثت پدر به پسر را مسدود می کند. مطابق ماده 5 قانون جدید ، “قدرت سلطان به بزرگتر از پسرانش ، سپس به بزرگتر از پسران دومی و غیره منتقل می شود.”

پسر بزرگ سلطان ، دی یازان ، در حال حاضر وزیر فرهنگ ، ورزش و جوانان است. مطابق ماده 5 ، “اگر پسر بزرگ سلطان قبل از قدرت دادن به او بمیرد ، به پسر بزرگ منتقل می شود ، حتی اگر متوفی خواهر و برادر داشته باشد.”

اگر متوفی فرزندی نداشته باشد ، قدرت به بزرگترین برادرانش منتقل می شود. طبق ماده دیگری از قانون ، “در صورت مانع موقت سلطان ، وارث تاج و تخت او وظایف او را بر عهده می گیرد”.

(رسیدگی).

تولید مجدد رزرو شده © Copyright ANSA