آمار تکان دهنده بانک جهانی در مورد اقتصاد ایران

[ad_1]

خلیج فارس: آخرین آمارهای بانک جهانی نشان می دهد ؛ اقتصاد ایران با تولید ناخالص داخلی واقعی 192 میلیارد دلار ، در حال حاضر در رتبه 51 جهان قرار دارد. یعنی نیمی از امارات یا حتی یک چهارم ترکیه! به گفته کمیل طیبی ، با این آمارها ، اکنون ایران یکی از کشورهایی است که درآمد سرانه بسیار پایینی دارد.

آخرین گزارش بانک جهانی آمار تکان دهنده ای برای ایران بود. این کشور که قرار بود تا سال 1404 اولین قدرت منطقه و یکی از قدرت های اقتصادی جهان باشد ، اکنون در رتبه 51 جهان قرار دارد.

در فوریه 1999 ، محمد بیکر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ، گفت: “با همه مشکلاتی که وجود دارد و هیچکس نمی تواند رنج اقتصادی مردم را انکار کند ، ما از نظر 18 کشور بزرگ جهان هستیم از تولید ناخالص داخلی “البته ، او دروغ نمی گفت ، فقط صورت حساب و کتابش کمی قدیمی بود و در نرخ واقعی نبود.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول ، تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2020 حدود 610 میلیارد دلار ، در سال 2019 حدود 583 میلیارد دلار و در سال 2017 430 میلیارد دلار است. بر اساس همین آمار ، در سال 2019 ایران در واقع هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است.

چگونه از 18 به 51 رسیدیم؟

تولید ناخالص داخلی توسط نهادهای محلی هر کشور محاسبه می شود. به عنوان مثال در ایران بانک مرکزی و مرکز آمار سالانه این شاخص را محاسبه می کنند. سپس از همین آمار برای مقایسه کشورهای جهان با موسساتی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی استفاده می شود. آنها همچنین لیست کشورهایی را که در شاخص تولید ناخالص داخلی رتبه بندی شده اند ، منتشر می کنند.

البته ابتدا شاخص تولید ناخالص داخلی هر کشور بر اساس واحد پول آن کشور محاسبه می شود. یعنی بانک مرکزی ایران شاخص تولید ناخالص داخلی را به ریال گزارش می کند. در کشورهای اروپایی ، این شاخص به یورو نشان داده می شود. هند به روپیه ، چین به یوان ، ژاپن به ین و ایالات متحده به دلار گزارش می شود. اما در گزارشهای جهانی مقایسه کشورها ، تولید ناخالص داخلی بر اساس نرخ دلار و برابری قدرت خرید محاسبه می شود.

مشکل این بود که درآمد محاسبه شده تا کنون به ریال کشور ما به 4200 دلار آمریکا تبدیل شده است. این امر تولید ناخالص داخلی ایران را بیش از حد واقعی کرده است. به عنوان مثال ، بر اساس همین آمار ، در سال 2020 ایران در گزارش صندوق بین المللی پول ، بیست و دومین اقتصاد بزرگ جهان ، معرفی شده است. اما اکنون ، بانک جهانی این رقم را با نرخ واقعی دلار محاسبه کرده است.

تولید ناخالص داخلی ایران در این محاسبه شوکه کننده است. فقط 192 میلیارد دلار! یعنی اندازه اقتصاد ایران با جمعیتی در حدود 85 میلیون نفر ، نیمی از امارات متحده عربی ، یک چهارم ترکیه و یک صدم ایالات متحده!

ایران ؛ در بین کشورهای کم درآمد

کامیل تایبی ، کارشناس اقتصاد بین الملل ، با تاکید بر اینکه اطلاعات بانک جهانی در مقاله ها و تحقیقات دانشگاهی بسیار مورد اعتماد و قابل اعتماد است ، در مورد رتبه بندی جدید اقتصاد ایران اظهار داشت: این بار بر اساس قیمت واقعی ارز انجام شد. زیرا در سیستم اقتصادی ما قیمت رسمی ارز ، یعنی. 4200 تومان ، به جز برخی کالاهای اساسی و داروها ، نقش کوچکتری دارد.

وی ادامه می دهد: این شاخص اکنون واقعی شده است زیرا عمده معاملات در جهان بر اساس این دلار رایگان انجام می شود که شامل سفر توسط مردم ، سرمایه گذاری خارجی و واردات کالاهایی مانند خودرو می شود. در اقتصاد بین المللی ، تولید ناخالص داخلی کشورها باید با ارز واقعی و نزدیک به بازار محاسبه شود ، به طوری که قدرت خرید جهانی کشورها مشهود باشد.

تایبی در مورد شفافیت اقتصاد با اعلام رتبه جدید ایران گفت: “این رتبه برای اقتصاد کشوری مانند کشور ما که همیشه ادعا می شد دارای تولید ناخالص داخلی 500.6 تریلیون دلار است بسیار پایین است.” تقسیم فعلی جمعیت کشور به 192 میلیارد دلار درآمد سرانه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. ما در حال حاضر یکی از کشورهای کم درآمد هستیم. کشورها بر اساس تولید ناخالص داخلی به سه گروه تقسیم می شوند: درآمد سرانه ، بالا ، متوسط ​​و پایین.

وی کاهش شدید تولید ناخالص داخلی ایران را ناشی از تورم بالا ، عدم سرمایه گذاری خارجی ، کاهش صادرات و واردات و کاهش جریان سرمایه دانست.

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/06/16 <br /> این آگهی تا کنون 12723 بازدیدکننده داشته است <br /> تعداد کلیک: 11 “style =” margin-bottom: 3px؛  حداکثر عرض: هیچ؛  عرض: 100٪ “/></p></div>
</p></div>
</p></div>
<p>[ad_2]</p>

</div><!-- .entry-content -->

	
	
<footer class=

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.